Mi is az a coaching
 


A Nemzetközi Coach Szövetség Magyar Tagozata alapító okiratában a következőképpen határozza meg a coachingot: "A coaching személyre szabott készség- és képesség-fejlesztő folyamat. Az ügyféllel való partneri viszonyon alapul: gondolat-ébresztő és kreatív folyamat, amely arra inspirálja őt, hogy maximalizálja személyes és szakmai potenciálját."

A különböző meghatározások alapján jól körvonalazható, hogy a coaching egy olyan személyre szabott folyamat, amely során a coach ("edző") és az ügyfél együttműködésével az ügyfél ("coachee", coaching-partner) szakmai és személyes fejlődésének elősegítése a cél. 

A folyamat a jövőre koncentrál, a hatékonyság növelésére, konkrét eredmények elérésére irányul. 


A módszert magánszemélyek esetén személyes és szakmai fejlesztésre (például karriertervezés), az üzleti szférában pedig főként vezetők kompetenciáinak fejlesztésére, eredményességük növelésére használják. 

A csapat-coaching célja a hatékony együttműködés, a közös problémamegoldás erősítése, a felelősség és a siker tudatosítása mind a csapattagok, mind a csapat vezetője számára. A folyamat során jelentős szerepet kap a csapat- és az egyén érdekeinek összehangolása, kiemelve az egyéni fejlődés és tanulás lehetőségét. 


A coach speciális coaching módszertannal és eszközökkel dolgozik. Fontos megemlíteni, hogy egy rendkívül hatékony módszerről van szó, hiszen a több mint két évtizedre visszatekintő nemzetközi és hazai tapasztalatok szerint a coaching-folyamat segítségével az ügyfél kimagasló mértékben fejlődik a feldolgozott területen. 

Nem mellékes, hogy a coachot teljes körű titoktartás és szigorú etikai, illetve szakmai normák kötelezik munkája során. 


A főbb jellemzők számbavétele mellett általában a következő négy, szintén támogató jellegű szakma viszonylatában, a tőlük való különbözőség mentén szokás meghatározni a coachingot:

A coaching különbözik a tréningtől, mivel teljesen személyre szabott, speciálisan az adott helyzethez igazodik. 

Különbözik a tanácsadástól, mert az ügyfél a saját erőforrásaiban rejlő lehetőségek felfedezésével és kiaknázásával a saját, egyéni megoldásait találja meg, amelyek így nagyobb eséllyel fognak működni nála. 

Különbözik a mentorálástól, mivel a mentor a saját, az adott szakterületen szerzett tudását adja át, míg a coach segítségével az ügyfél saját megoldásait találhatja meg.

S végül különbözik a pszichoterápiától, mivel nem a múltbeli problémákat elemzi, hanem a jövő- beli eredmények elérésére törekszik. 


Ami minden bizonnyal különösen szimpatikussá teszi a coachingot, az a nagyon pozitív "jóból még jobbat" szemlélet, ami alapvetően jellemző rá

Mindezeken kívül két dolgot emelnénk még ki a coachinggal kapcsolatban, amit nagyon fontosnak tartunk. 

Az egyik, hogy ez a támogató módszer olyan készségek fejlesztésére ad lehetőséget, amelyeket az ügyfél a későbbiekben - munkájában, magánéletében vagy akár mindkettőben - valóban használni tud majd, és erre önállóan, a coach további segítsége nélkül is képessé válik, hiszen a fejlesztett készség igazán a sajátja. A coaching ezzel ténylegesen hozzájárul a jövőbeni sikerekhez is, nemcsak az aktuális célkitűzések eléréséhez. 

A másik kiemelten fontos dolog, hogy egyéni felelősségvállalásra tanít. Arra, hogy saját helyzetünket, lehetőségeinket felismerve döntsünk és vállaljuk a felelősséget a döntéseinkért, és a saját magunk elé kitűzött cél eléréséhez saját magunkban keressük a megoldásokat. 


A coaching a definíciókon túl, közelebbről nézve két ember között tudatosan felépített személyes és munkakapcsolat

Az egyén készségeit feltáró és fejlesztő eszköz, módszertan, saját tapasztalást és tanulást elősegítő folyamat. 

A coaching-partner saját erőforrásainak, lehetőségeinek és céljainak felismerésén, tudatosításán alapszik. 

Kreatív és gondolatébresztő. 

A módszer hatékonysága abban rejlik, hogy a képzett coach képes tudatosan felépített, biztonságos környezetet teremteni, és katalizátorként működni a probléma megoldására irányuló folyamatban. 

Természetesen hangsúlyoznunk kell a coach kompetenciák mellett a megfelelő képzettség fontosságát is, hiszen óriási felelősséggel jár mások útjának kísérése. Odafigyeléssel, a megoldások és lehetőségek feltárása felé vezető kérdésekkel, időnként tesztekkel, feladatokkal és a coach-eszköztár egyéb elemeivel biztosítható az ügyfél előrelépése az adott területen. A biztonságos, elfogadó környezet és a stabil szakmai, érzelmi és emberi háttér ugyanis egyértelműen hozzájárul az ügyfél belső munkájának sikeréhez. 

Az ügyfél így készségeit, tudását és képességeit felismerve, alternatíváit mérlegelve, saját erőforrásait feltárva találja meg céljait, megoldásait. 

A coaching tehát mindig személyre szabott. 

Egyedivé az ügyfél teszi, hiszen a folyamatban ő dolgozik, s gondolatai által személyiségét, egyéni látásmódját és saját elköteleződéseit hozza magával.


Forrás: Coach Szemle  I.évfolyam,  1. szám, 2012. augusztus    Dobos Elvira - Örvényesi Rita: Mi a coaching?


© 2017 Szinnai Krisztina COACH | Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el